piątek, 12 sierpnia 2022
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Atrakcyjna działka budowlana w Mławie
  Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wolnostojący lokal użytkowy
  Wolnostojący lokal użytkowy
  Cena: 99 000 zł  / Miejscowość: Krępa  / Kategoria: Nieruchomości
 • M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  M3 na OKM- atrakcyjna CENA!
  Cena: 228 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Dwupokojowe mieszkanie 27,56 m2
  Cena: 175 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Hala produkcyjna, park maszynowy na gruncie 5787 m2
  Cena: 920 000 zł  / Miejscowość: Kuczbork-Osada  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Nowy przestronny dom z dużą działką!
  Cena: 500 000 zł  / Miejscowość: Sinogóra  / Kategoria: Nieruchomości
 • Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Wykończone 3-pokojowe mieszkanie na parterze, nowe budownictwo!
  Cena: 399 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Przestronne mieszkanie na I piętrze, ul. Wysoka!
  Cena: 412 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Dusza polska czy wolska

-

Co prawda emocje wyborów prezydenckich mamy już za sobą, ale w przestrzeni medialnej pełno jest po nich różnych reminiscencji. Ostatnio zainteresowałem się mistycznym zagadnieniem polskiej duszy.

- R E K L A M A -

 

Jak wiadomo, przed wyborami Jarosław Kaczyński ogłosił w Radiu Maryja, że rywal Andrzeja Dudy Rafał Trzaskowski jest jej pozbawiony. A głosowało na niego ponad 10 milionów ludzi. Kaczyński już po wyborach doprecyzował, że jeśli ktoś się chce uważać za Polaka, powinien obstawiać tradycyjne wartości (w domyśle reprezentowane przez PiS). I odpowiednio głosować. Wtórowało mu w całej Polsce wielu proboszczów, którzy przedstawili jasną alternatywę: albo polskie, katolickie wartości, albo szatańskie. Czyżbyśmy zatem wyhodowali sobie w Macierzy 10 milionów odszczepieńców?

Sprawa jest arcypoważna. Zwłaszcza jeśli się zważy kaliber ludzi wypowiadających się na ten temat, jak również możliwe reperkusje. W Korei Północnej ci ludzie, postrzegani jako zdrajcy narodu, nieumiejący zachować się w sytuacji fundamentalnego wyboru, byliby już co najmniej kandydatami do dłuższych wczasów w obozach edukacyjnych, albo położyliby głowy pod topór. Podobnie jest w Turcji, gdzie prezydent Erdogan nie patyczkuje się z oponentami i wysyła ich za kratki. W jego ślady od dawna idzie prezydent Putin w Rosji, przy czym dysydentom zdarzają się tam różne dziwne przypadki i wypadki (vide ostatnio Boris Nemcow). Ma też do dyspozycji Syberię z niezmierzoną przestrzenią i tradycją aplikowania specjalnie wyszukanych pieszczot niesfornym. Na Węgrzech premier Orban też chyba rozważa te akcje, on teraz z Putinem za pan brat. A my przecież chcemy mieć Budapeszt w Warszawie…  U nas w Polsce Józef Piłsudski nie wahał się po wyborach 1930 r. przed wysłaniem liderów opozycji na dodatkowe szkolenia w Berezie Kartuskiej. „Dobra zmiana”, na razie litościwa, może się łatwo odwołać do tych wzorów…

Nie tylko Jarosław Kaczyński odkrył, że oponentom brakuje polskiej duszy (i serca, zdaje się, również). Za nim poszło, z własnej niewątpliwie inicjatywy, wielu innych prominentów władzy. Co prawda marszałek Terlecki dostrzegł przyczynę problemu w niedostatecznie patriotycznej edukacji (bo większość młodych głosowała na Trzaskowskiego), ale to może ewentualnie usprawiedliwić tylko tę jedną kategorię wiekową (wiadomo, młodość jest durna). Ale co zrobić z mieszkańcami wielkich miast (powyżej pół miliona), którzy w przeciwieństwie do mieszkańców wsi zupełnie źle zagłosowali? Wśród nich prezydent Duda otrzymał tylko 7,5% głosów… Czy nie należałoby ich co najmniej relokować na dłuższy czas na wieś, jak w Chinach za czasów Mao Tse Tunga, żeby orząc i siejąc, dołączyli z czasem do tych, co „żywią i bronią”? Sytuacja wygląda szczególnie fatalnie w naszej pięknej stolicy. Po ostatnich wyborach na prezydenta miasta, które zakończyły się już w pierwszej turze zwycięstwem Trzaskowskiego ówczesna posłanka PiS (obecnie dumna sędzia Trybunału Konstytucyjnego), Krystyna Pawłowicz, ujawniła, że w Warszawie „głosowali Niemcy”. To dlatego TVP przedstawiała Trzaskowskiego w kampanii jako kandydata niemieckiego (który jednak, jako człowiek pozbawiony polskiej duszy, byłby też sterowany przez interesy żydowskie, gejowskie i wszelkie antypolskie). A jeszcze gorzej to wszystko wygląda z tymi niewdzięcznikami, co mają wyższe wykształcenie. Ci także w przeważającej liczbie głosowali na Trzaskowskiego, a jednocześnie prowadzili dywersję w mediach społecznościowych. Na ich tle jakże przyzwoicie zachowała się kategoria osób z li tylko wykształceniem podstawowym.  Aż 70% z nich zagłosowało właściwie, czyli na prezydenta Dudę i pokazało – urbi et orbi, że duszę mają polską!

Ci ludzie, skoncentrowani głównie we wschodniej części Polski (w przeciwieństwie do części zachodniej gdzie aż w dziesięciu województwach zagłosowano na Trzaskowskiego), obronili polskość w czystym, piastowskim wydaniu. Bez zgubnych, zachodnich miazmatów (typu gender co się dobrze chowa, bo go nikt nie widział, czy przymusowa eutanazja, jeszcze lepiej schowana, ale nasz prezes Kaczyński czujnie ją w kampanii wyeksponował). Ale co teraz zrobić z tymi renegatami, co źle głosowali? Pewną nadzieję na wyjście z matni daje nam profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Dudy w wywiadzie dla „DGP”. Otóż ujawnił on, że władze zastanawiają się teraz „jak komunikować się z ludźmi, którzy dali się zmanipulować”. Profesor Zybertowicz ma duże doświadczenie w tych sprawach; kiedyś marksista, do dziś agnostyk, wyznał w wywiadzie: „około 50. roku życia zapisałem się do polskości, i tego się trzymam”. Myślałem sobie, że polskość łatwo wyssać z mlekiem matki a tu okazuje się, że nieraz trzeba się pół życia z tym mocować i zastanawiać, czy warto…. Lepiej jednak późno niż wcale. To daje nadzieję innym grzesznikom. Ci ludzie, nie mając tak ostrego spojrzenia jak doradca prezydenta, dali się  „zmanipulować”. Komu? Mediom działającym niechybnie w interesie niemieckich i żydowskich oligarchów (typu Georga Sorosa, który straszy Orbana na Węgrzech). Wystarczy teraz te media „spolonizować” jak deklarują ochoczo ministrowie w rządzie (głównie w resorcie aktywów państwowych) i będzie po bólu. Trzask-prask, poszoł won, nazistowski bolszewiku!

Ale czy na pewno przywrócimy wszystkim polską duszę i „tradycyjne wartości”? To przecież święta triada: Bóg, honor i ojczyzna. Do tego disco-polo i Zenek Martyniuk. Nie łatwo mieć wysublimowaną duszę. Ci odszczepieńcy, przebywali pewnie w innym zupełnie wymiarze duchowym, szatańskim. Czytali Miłosza, Gombrowicza, Szymborską, lub (nie daj Boże) Olgę Tokarczuk… A tam przebija się jedna tylko wartość – nihilizm. Mówił o tym pan prezydent w kampanii gdy podkreślił, że opozycja to gorsze niż koronawirus (a LGBT to nie ludzie…) Mówił też o tym jakiś czas temu prezes Jarosław Kaczyński, choć wtedy – nieoczekiwanie, zaoponował prymas Wojciech Polak. Ja też o tym pisałem w felietonie („dyskretny urok nihilizmu”). Teraz mamy już pełny sojusz ołtarza z tronem (tzn. z rządzącą partią), tak przynajmniej uważa ksiądz Isakowicz-Zaleski. Ten ksiądz naraził się jednak bardzo temu sojuszowi. Po pierwsze chce ścigać pedofilię w Kościele, którą tropią bracia Sekielscy, za co został ukarany i niewłączony do komisji, która została powołana do dyskusji o tych sprawach. Po wtóre, nie podoba mu się, że szef telewizji Polskiej Jacek Kurski otrzymał unieważnienie pierwszego, kościelnego małżeństwa po to, żeby zawrzeć drugie. Ale przecież, po 24 latach tego małżeństwa, z którego zrodziło się troje dzieci, mógł łatwiej dostrzec, że jego żona była „chwiejna emocjonalnie” i to wystarczyło, żeby małżeństwo uznać za nieważne od samego początku. Dobrze, że Kościół nie udziela rozwodów. Dobrze, że Kościół unieważnia małżeństwa. Zwłaszcza prezesowi telewizji publicznej. To się pięknie mieści w naszych świętych, polskich tradycjach. Śmieje się do nich nasza polska dusza i pan prezes Kaczyński (który był zresztą obecny na ślubie Kurskiego w krakowskich Łagiewnikach).

Kurski jest z telewizji i może sobie pozwolić na wiele. A właściwie na wszystko, a co tam. Jego partia wygrała, a on ją wspomagał propagandą. Jego podwładny, szef telewizyjnej Dwójki Marcin Wolski tak uzasadniał polskie tradycje: „Jest jak w brydżu, rozdaje ten, kto bierze ostatnią lewę”. Gdyby zaś ktoś tej mądrości nie zrozumiał, wyjaśnił to najprościej jak mógł: „Zasady są proste. Były wybory, wygrała ta partia, więc trzeba się z tym pogodzić. I mordy w kubeł”.

Amerykanie określają to jeszcze prościej: the winner takes all. Ale się z tym nie zgadzają. Na całym Zachodzie obowiązuje przesąd, że partię zwycięską także obowiązuje praworządność. Do tego właśnie Unia Europejska chce nas daremnie przekonać. My się jednak nie damy. My wypowiemy konwencje i traktaty. Albośmy to jacy tacy? My mamy naszą dumę i duszę….

AUTOR: Daniel Kortlan

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Kuba
Kuba
2 lat temu

Całkiem świeży felieton. Przy kilkunastu przykładach prymitywnej dehumanizacji wyborców Andrzej Dudy w stylu Pani Jandy lub Pani Nurowskiej – warto zauważyć, że w tej kwestii partia rządząca nie jest diamentem bez skazy. Wiadomo, do skandalicznego wyszydzania połowy Polaków przez zwolenników jaśnie oświeconej opozycji j, jeszcze brakuje… Ale nie przystoi, nie przystoi….

LM
LM
2 lat temu

Panie Danielu, dla profesora (z bożej łaski) Zybertowicza miałabym lepszy argument. Jeżeli on się martwi że wyborcy Trzaskowskiego zostali „zmanipulowani” to niech się bardziej martwi tym jak wyborcy Dudy zostali zmanipulowani przez TVP. Potwierdziła to poprzez krytykę „Wiadomości” TVP Rada Etyki Mediów jak również Krajowa Rada Radiofonii I Telewizji. TVN np. nie została przez te instytucje skrytykowana. A przecież w obu instytucjach dominują nominaci PiS….Ciekawa jestem, co by powiedział na to Zybertowicz?

dima
dima
2 lat temu

lewacki bełkot

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  dima
2 lat temu

Jak się nie ma argumentów to najlepiej napisać „lewacki bełkot”.
Jakie to płytkie, ale czego wymagać od osób popierających PIS, od wielbicieli disco-polo i Zenka Martyniuka?
Ja wolę Gombrowicza, Szymborską i Tokarczuk oraz kiedyś Radiową Trójkę, a dziś Radio Nowy Świat.
Cóż… jestem odszczepieńcem 🙂

dima
dima
Odpowiedź do  mławianka
2 lat temu

tak. jasne. jakoś gościowi źle patrzy i tyle. A propos berezy to dziś szłyszałem dobre porównanie że aresztowanie towrzysza Nowaka to druga „bereza” a tokarczuk jest takie disco polo tyle że literackie .

Anonimowo
Anonimowo
Odpowiedź do  dima
2 lat temu

Dla ciebie najlepsza literatura to zapewne harlekiny.
No tak, Tokarczuk nie dla wszystkich, a porównanie jej książek do disco polo to bezczelność i ignorancja.

Dewon
Dewon
2 lat temu

Panie Danielu.
Jak zawsze trafiony felieton – i w czas i w miejsce.

Ciekawych czasów dożyliśmy , gdzie „stary kawaler” z Nowogrodzkiej i jemu poddani – sądują nad naszymi duszami….

Pozdrawiam
Dewon bez P(is)olskiej duszy

Lopez
Lopez
2 lat temu

W powiecie Mławskim z pewnością Wolska

eremita
eremita
Odpowiedź do  Lopez
2 lat temu

Panie Lopez. W języku polskim nazwę powiatu pisze się małą literą a nie dużą. Może Pan nie jest Polakiem, i dlatego pisze Pan pogardliwie Wolska.

Pogoda na długi weekend w Mławie

0
Pogoda na nadchodzący długi weekend dla Mławy na najbliższe dni nastraja optymistycznie. Aura będzie dopisywać. Choć zdarzą się też krótkie opady deszczu. Pogoda będzie...
Uczestnicy piknik z czworonogiem w Mławie

Piknik z czworonogiem. Przyjdź z psem

0
Piknik z czworonogiem. Przyjdź z psem. Weź udział w pokazie. Impreza odbędzie się w sobotę 13 sierpnia w parku miejskim w Mławie.   Piknik z czworonogiem....
rajd

Piknik historyczny, marsz i rajd pamięci bohaterów Bitwy pod Mławą

0
Piknik historyczny w parku, marsz i rajd rowerowy — odcinkami Mławskiego Szlaku Turystycznego — organizują w tym roku władze naszego miasta w sobotę 27...

W niedzielę Puchar Polski. Rezerwy kontra Orlęta

0
Rozgrywki w piłkarskiej B-klasie ruszą dopiero na początku września. Wcześniej podopiecznych Piotra Króla czeka pucharowe wyzwanie. W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 16 w...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
wypadek

Podróżowało 5 osób, w tym małe dziecko [ZDJĘCIA]

1
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego z udziałem 5 osób w tym małego dziecka doszło dziś w godzinach wieczornych na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki z...
https://www.geobear.pl/jak-rozpoznac-osiadanie-podlogi-fundamentow/

Ściany i posadzki pękają. Jak skutecznie pozbyć się problemu i uniknąć kosztownych napraw?

0
Ignorowanie pierwszych oznak osiadania domu - jak pękające ściany i posadzki -może prowadzić do większych kłopotów związanych z kosztownymi naprawami, które potrafią przewyższyć koszty zaradzenia problemowi.    Posiadanie własnego...

27-latek zginął na miejscu

2
Płońska policja podaje nowe informacje w sprawie śmiertelnego wypadku na drodze krajowej nr 50. Śmierć na miejscu poniósł kierowca osobowej hondy, a jedna osoba...
- REKLAMA -
węgiel

Dodatek węglowy. Kiedy wnioski?

2
Wnioski o dodatek węglowy złożymy jeszcze w sierpniu. Projekt rozporządzenia, w którym znalazł się wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego, opublikowało w środę Rządowe...
kontrola drogowa policji

Kontrole w długi weekend

0
Przed nami długi sierpniowy weekend. Na drogach Mazowsza zwiększona liczba policjantów czuwać będzie prowadzić działania prewencyjno-kontrolne. Sprawdzą prędkość i trzeźwość kierowców, a także stan...
mężczyzna z telefonem

Informują rozmówcę, że jego pieniądze są zagrożone

0
Informowaliśmy o próbie oszustwa mieszkańca Mławy (TUTAJ) metodą na bankowca. Otrzymujemy informacje o podobnych oszustwach w sąsiednich powiatach. W ubiegłym tygodniu oszuści dzwonili również...
Królowa Bona czuwała. Kuciejczyk na podium

Królowa Bona czuwała. Kuciejczyk na podium

0
W Różanie rozegrano imprezę biegową o nazwie Piątka Królowej Bony. Na głównym dystansie 5000 metrów swoje umiejętności zaprezentowało blisko stu biegaczy. Na szesnastej pozycji...
- REKLAMA -
9
0
Przejdź do komentarzyx
()
x