Elżbieta Witek marszałek Sejmu nadała bieg petycji, która w formie ustawy przewiduje kary za wypowiadanie słów „cukierek albo psikus”. Natomiast mławscy radni uznali wszystkie petycje, jakie do nich wpłynęły w 2019 r. za bezzasadne.
Anonimowy autor propozycji nowego prawa zawartej w petycji chce karać przynajmniej 15-dniowym aresztem m.in. za przebranie się za wampira czy kościotrupa: „kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”.
Petycje wprowadziła ustawa z 2014 roku. Daje ona prawo złożenia petycji każdemu do dowolnego organu władzy publicznej. Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Petycja złożona do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest rozpatrywana przez ten organ bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia.
Do polskiego Sejmu dotychczas wpłynęło 740 petycji. Rozpatruje je specjalnie powołana Komisja do Spraw Petycji pod przewodnictwem posła Sławomira Piechoty z Koalicji Obywatelskiej
Petycje bywają i w Mławie
W 2019 roku do miejskiego samorządu wpłynęło 8 petycji:
We wszystkich tych sprawach Rada Miasta Mława podjęła uchwały uznające petycje za bezzasadne.
W 2020 roku
1 Petycja z dnia 23 marca 2020 r. dotycząca przyjęcia uchwały w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców gminy przed większą ekspozycją na sztuczne pola elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości – rada postanowiła pozostawić ją bez rozpatrzenia.
- Petycja z dnia 3 kwietnia 2020 r. dotycząca zniesienia opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Miejskim Żłobku w Mławie – została wycofana przez autora
-
Petycja z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotycząca zwolnienia z podatku od nieruchomości lub obniżenia stawek podatku – rada uznała za bezzasadną.
-
Petycja z dnia 20 kwietnia 2020 – ( spór z mieszkańcem) – rada uznała za bezzasadną.
-
Petycja z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotycząca zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużenia terminu płatności – rada uznała za bezzasadną.
-
Petycja z dnia 11 maja 2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości – rada uznała za bezzasadną.
Petycje, o których informacji o ewentualnym rozpatrzeniu jeszcze nie podano do publicznej wiadomości lub nierozpatrzone:
- Petycja z dnia 22 maja 2020 r. związana ze sposobem naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych
-
Petycja z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie zmniejszenia diet Radnych Rady Miasta
-
Petycja z dnia 26 czerwca 2020 r. dotycząca wywozu odpadów i ponoszonych kosztów.
W przeciwieństwie do tych sejmowych, petycje składane do mławskiego samorządu uznawane są za bezzasadne.
Jakie są wasze opinie o Halloween? Czy dobrym pomysłem jest karanie za świętowanie tego dnia? Czy władze powinny zajmować się takimi sprawami? Zachęcamy do dyskusji.
(WYMODEROWANO) na każdym kroku lubią to potwierdzać…. Z drugiej strony już rozglądam się za odpowiednią upiorną kreacją ten dzień. ***** ***
No ciekawe, wychodzi na to że będą karać dzieci za to że przeniosą się w haloween. Z tego co mi wiadomo to przeważnie w haloween chodzą dzieci a nie dorośli. Rozumiałabym jak by chodziło tutaj o osoby dorosłe, czy młodzież w wieku 16+ ale nie o dzieci które przejdą się po osiedlu od bloku do bloku.
Ciekawe jak to będzie z kolędnikami? – przecież tam wśród postaci jest także śmierć i diabeł. Też zakaz?
Świat się przewraca. No to żeście sobie ludzie wybrali… a to dopiero początek zakazów, nakazów i obostrzeń wcale nie związanych z koronawirusem, lecz ze średniowieczem…
To dopiero początek…
A co do wciskania obcych obyczajów: nie chcesz – nie obchodzisz. Proste.
Nawiasem mówiąc, choinka to też nie jest polski obyczaj…
A zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej.
Za „kościotrupy” to się akurat wszyscy przebierzemy, prędzej czy później. 😉 O zgrozo, autor petycji też!
Z jednej strony to ciemnota ale z drugiej może to ukróci nachalne wciskanie obyczajów nam obcych.
A w innej kwestii to w jakiej kwocie otrzymują tzw. diety ci Przewodniczący Zarządów Osiedli. Nie wiedziałem, że to jest płatne przecież to działalność społeczna.
Dzieci i młodzież niepełnoletnią też?!.. Brawo!.. Święta inkwizycja nadchodzi!..