Pod groźbą kary więzienia zabronione będzie fotografowanie, filmowanie i utrwalanie w inny sposób infrastruktury krytycznej i osób pracujących w takich sektorach. To ze względu na bezpieczeństwo państwa. Na wyznaczonych obiektach pojawią się znowu tabliczki – zakaz fotografowania – rodem z PRL.
Zakaz fotografowania pociągów i infrastruktury krytycznej
Parlamentarzyści większości rządowej stwierdzili (uchwała Sejmu), że zakazane będzie fotografowanie pociągów oraz linii kolejowych i infrastruktury krytycznej. To ze względu na bezpieczeństwo państwa. Osoby złapane na fotografowaniu nawet pustych torów mogą trafić do więzienia, ponieważ mogą zostać uznane za szpiegów, a kary za szpiegostwo znacznie zaostrzono. Na obiektach pojawią się znowu tabliczki zakaz fotografowania – rodem z PRL.
Warto przy tym wspomnieć, że chodzi o obiekty oznaczone tabliczką, której wzór będzie ściśle określony.
Teraz nie będzie wolno nie tylko fotografować, ale także filmować lub utrwalać w inny sposób wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa, lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej, a także obiektów infrastruktury krytycznej. Dotyczy to także osób znajdujących się w tych obiektach. Tabliczka — zakaz fotografowania — będzie wisiała na każdym z nich.
Decyzja o zakazie fotografowania nie podlega dyskusji publicznej, ani konsultacjom.
Jest jeden wyjątek. Zarządca będzie mógł wydać jednorazowe zezwolenie na fotografowanie takiego obiektu.
To pokłosie niedawnej sytuacji, w której policja zatrzymała miłośnika kolei robiącego zdjęcia przejeżdżającym pociągom, mimo że takich uprawnień wówczas jeszcze nie było.
Zakaz jeszcze nie wszedł w życie, ale prawdopodobnie tak się stanie, po przejściu całego procesu legislacyjnego. Sejm już uchwalił nowe prawo.
Głupi przepis
Według informacji na stronach rządowych „infrastruktura krytyczna” to rzeczywiste i cybernetyczne systemy (obiekty, urządzenia bądź instalacje) niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. Wśród takich obiektów wymienia się m.in.:
systemy ochrony zdrowia;
telekomunikacyjne;
zaopatrzenia w żywność;
zaopatrzenia w wodę;
energetyczne, paliwowe itd.
Panie Kamilu, czy pan zamierza startować w jakichś wyborach? Wszędzie się pan ostatnio udziela, zawsze musi pan coś dopowiedzieć, doprecyzować, sprostować, poprawić. W tym przypadku – coś dla nas oczywistego. Naprawdę nie musi pan nas uswiadamiać co to jest infrastruktura krytyczna, jesteśmy tak mi się zdaje dość inteligentnymi ludźmi i poradzimy sobie z czytaniem ze zrozumieniem.
Jeśli podjęto decyzję o zakazie fotografowania pociągów to jest to po coś. Czasy są niespokojne, Polska musi dbać o własne bezpieczeństwo.