Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

24 stycznia 2017, imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Opłaty za wywóz śmieci pójdą w górę?
2016-11-25 06:58:25
Wszystko na to wskazuje. Na najbliższym posiedzeniu 29 listopada radni będą głosowali nad uchwałą w tej sprawie.
Zgodnie z projektem, stawki miałyby wzrosnąć o 2 zł – w przypadku odbioru odpadów zbieranych w sposób selektywny z 6 zł do 8 zł miesięcznie od mieszkańca, natomiast śmieci niesegregowanych – z 10 zł do 12 zł miesięcznie od mieszkańca.
 
Jak napisano w uzasadnieniu projektu uchwały, podwyżka związana jest ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W 2015 r. miasto zapłaciło firmie Novago, która odbiera śmieci, 2 765 223 zł, a mieszkańcy wnieśli łącznie 2 529 464 zł opłat za ich wywóz (według ewidencji liczba ludności na koniec 2015 r. wyniosła 29 920). Z budżetu miejskiego trzeba było więc dopłacić 235 758 zł.  W czerwcu br. został rozstrzygnięty nowy przetarg, umowę zawarto na 3 lata - od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2019 r. - na ogólną kwotę 8 242 560 zł.
 
„Przewiduje się koszt funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w roku 2017 w wysokości ok. 3 135 369,68 zł, zaś łączna ilość osób zgłoszonych w deklaracjach wyniesie ok. 26 780 osób. Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest pobieranie takiej opłaty od mieszkańców, aby wystarczała ona na realizację całości zadania, którym zostało obciążone Miasto Mława” - czytamy dalej.
 
Uchwała miałaby wejść w życie po nowym roku.
 
Zgodnie z art. 6k ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę:
- liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę,
- ilość wytwarzanych odpadów przez mieszkańców,
- koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi,
- przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, 
w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.
 
 Ponadto z opłat pobranych od mieszkańców gmina ma zapewnić:
- odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
- tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
- obsługę administracyjną tego systemu,
- edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. 


Autor: el
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~z Anglii • data dodania: 2017-01-01
Od kilku lat jesteśmy za granicą. Cała rodzina tam pracuje i płaci podatki. To że mamy dom w Mławie i nie mieszkamy , to nie powód zeby płacic za 6 osób podatek za smieci. przyjeżdzamy 2-3 razu do roku, aby popłacic rachunki i wyjezdzamy. takich jak my sa setki. W tej miejscowości co mieszka moja rodzina z samej mławy jest ponad 100 osób i to jest mała miescina. pozdrawiam wszytkich Adam

dodał: ~Jarząbek • data dodania: 2016-11-29
Pani grzywacz, jak to jest :
mieszkańców jest ponad 29 tys., a deklaracje złożone są na ponad 26 tys. osób,

to gdzie się podziało ponad 3 tysiące mieszkańców

Dlaczego pozostali mieszkańcy, którzy złożyli deklaracje mają płacić za tych którzy takich deklaracji nie złożyli
Czyż UM nie potrafi egzekwować obowiązków od swoich mieszkańców
To niesprawiedliwe i nieetyczne.


dodał: ~Tofik • data dodania: 2016-11-29
do Obywatela
miasto niezbyt konsekwentnie wymaga podpisania umów od swoich mieszkańców, toteż jest zapewne wielu mieszkańców, którzy nie oddają śmieci do Novago, tylko je podrzucają to tu, to tam.
Ponadto są jeszcze śmieci z publicznych koszy ustawionych na chodnikach, w parku czy na skwerach.

dodał: ~klo • data dodania: 2016-11-27
Czas na zmiany!Za kilka lat ponowne wybory na burmistrza ! Może tym razem zbierzmy siły i dajmy swoim głosem wyraźny sygnał poparcia nowej myśli, nowej zmiany i braku akceptacji dla układów! Niestety jak zwykle pada pytanie- na kogo głosować ?! Patrząc na oponentów p.Kowalskiego z ostatnich wyborów to rzeczywiście mocnych osobowości brak.
Kandydaci pokroju P.Retkowskiej raczej nie stworzą wyraźnej konkurencji. Czyli można ponarzekać a Burmistrz zrobi swoje!

dodał: ~Obywatel • data dodania: 2016-11-27
Ciekawe skąd ta różnica? Ile osób zostało zwolnionych z opłat i dlaczego? Czy wobec osób zalegających z opłatami wszczęto windykację? najpierw tu trzeba szukać pieniędzy a nie w kieszeniach tych co płacą regularnie.

dodał: ~Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8 • data dodania: 2016-11-26
Domagałem się od Rady Miasta Mława, by podjęli uchwałę w sprawie imiennego głosowania nie tylko w czasie sesji RM, ale też podczas posiedzeń poszczególnych Komisji przed RM. Jednak stało się inaczej- radni nie zagłosowali za tym projektem uchwały, który przedstawiłem. Czy brak im odwagi do podejmowania imiennych decyzji? Czy kolektywizacja radnych podczas głosowania stoi wyżej niż podejmowanie w pełni personalnych, indywidualnych decyzji ?

dodał: ~ZR • data dodania: 2016-11-26
I mam nadzieję ze portal opublikuje który z radnych głosował za podwyżka

dodał: ~ZR • data dodania: 2016-11-26
A wtedy ja żem im te podwyżki wymyslił

dodał: ~Nn • data dodania: 2016-11-26
A tu nie ma zdjęcia pana przewodniczącego rady dlaczego ?

dodał: ~bolek • data dodania: 2016-11-25
Panie burmistrzu. Znalazłem biznesmena, który chce przejąć Ratusz w formule Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Proszę o jak najszybsze skorzystanie z niepowtarzalnej szansy.

dodał: ~Z daleka • data dodania: 2016-11-25
Za te dzialania podziekujmy burmistrzowi miasta . Jego zaangazowanie na rzecz poprawy zycia mieszkancow jest tak ogromne, ze zycie w tym miescie staje sie coraz drozsze.

dodał: ~do "z bliska" • data dodania: 2016-11-25
Novago to PPP, to Chiny, PPP - to oczyszczalnia ścieków

dodał: ~ z bliska • data dodania: 2016-11-25
Jak widać PPP ma się bardzo dobrze, w Mławie, i nabijają sobie kabze kosztem mieszkańców.

dodał: ~Obiektywny • data dodania: 2016-11-25
Pisałem kiedyś, że dla władz najprościej jest pozbyć się obowiązków w postaci nadzoru nad spółkami komunalnymi. Dla mieszkańców wiąże się to wiadomo- z podwyżkami i brakiem kontroli opłat. Składowisko miejskie dziś dla miasta przynosiłoby dochody a opłaty mieszkańców byłyby bliskie zeru, podobnie jest z oczyszczalnią, za chwilę będą kolejne podwyżki i nikt nic do gadania w tym temacie mieć nie będzie. Fajnie, nie?

dodał: ~Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8 • data dodania: 2016-11-25
Przecież zagraniczne przedsiębiorstwa i te które działają w formule PPP przyczyniają się do bogactwa Polski, prawda Panie burmistrzu ?
Bo moim zdaniem przyczyniają się do drenażu kieszeni mieszkańcom naszego kraju, a w tym konkretnym przypadku mieszkańcom Mławy.

dodał: ~Ktoś... • data dodania: 2016-11-25
... ale przecież Novago teraz jest własnością Chińczyków, a jak wiadomo Chińczycy robią wszystko taniej...
a tu podwyżki ?

wszystkich komentarzy: 16
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Przepisz tylko drugi, trzeci oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon