Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

24 stycznia 2017, imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Obraz Piechowskiego kupiony. W środę uroczyste odsłonięcie
2012-11-23 09:39:29
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie w swoich zbiorach ma 8 obrazów Wojciecha Piechowskiego (1849-1911). Na ekspozycji malarskiej prezentuje również kolejne 10 obrazów tego malarza - depozytów z muzeów narodowych w Warszawie, Płocku i Białymstoku. Galeria Wojciecha Piechowskiego w Mławie jest największą w kraju.

Muzeum starało się od dłuższego czasu zakupić obraz Piechowskiego "Scena w karczmie" z cyklu "Pan Twardowski". Został on wyceniony początkowo na 20 tys. zł. Okazało się jednak, że po negocjacjach z rodziną, która była właścicielem dzieła, omijając pośrednika, udało się obraz pozyskać za 15 tysięcy złotych.

Muzeum nie dysponowało całą potrzebną kwotą na zakup obrazu, dlatego z prośbą o wsparcie zwróciło się do lokalnych władz i sponsorów. Pieniądze przekazało Starostwo Powiatowe w Mławie i wójt gminy Szydłowo (dyrektor MZZ nie chce podać kwoty), natomiast wiadomo, że Urząd Miasta Mława dołożył 3 tysiące złotych. Znaleźli się też sponsorzy, którzy także wspomogli muzeum finansowo.

- Dla nas jest to obiekt wart każdej sumy, bo pochodzi od malarza z naszego regionu. Taka okazja nadarza się raz na kilka lat. W ciągu ostatnich 20 lat kupiliśmy 4 obrazy Piechowskiego. Kupić kolejne będzie trudno, bo są własnością różnych muzeów – powiedział dyrektor MZZ Leszek Arent.

Uroczyste zaprezentowanie społeczeństwu Mławy i regionu obrazu Wojciecha Piechowskiego „Scena w karczmie” z cyklu „Pan Twardowski, odbędzie się na stałej wystawie malarskiej poświęconej twórczości Wojciecha Piechowskiego i jemu współczesnych artystów 28 listopada 2012 roku o godz. 12.00.Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału.
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Pomiń pierwszy, drugi oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon