Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

24 stycznia 2017, imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Młoda mławianka nakręciła „komórką” film
2016-11-28 06:49:23
Praca została zgłoszona do pierwszej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Julia Przybyszewska jest uczennicą klasy pierwszej liceum o profilu humanistycznym Zespołu Szkół nr 4 w Mławie. O olimpiadzie dowiedziała się od wychowawcy. Postanowiła nakręcić telefonem komórkowym film na temat „Dziedzictwo kulturowe w tworzeniu tożsamości narodowej RP ”- o miejscach pamięci narodowej w Mławie.

- Wpadłam na taki pomysł, bo interesuję się historią i humanizmem, dlatego wybrałam taki profil w szkole. Organizatory olimpiady podali sześć tematów do wybrania, formą miał być film, esej lub inna praca pisemna. Pomyślałam, że film będzie najciekawszy. Tematykę pomógł mi wybrać mój nauczyciel historii Michał Nowakowski, umówił mnie na spotkanie z dyrektorem muzeum i burmistrzem  – mówi Julia.
 
Jak zdradza, w filmie ujęte są mławskie miejsca pamięci narodowej, m.in. Kopiec Kościuszki na Wólce, Kopiec Powstańców Styczniowych oraz groby na cmentarzu. Wystąpili w nim Leszek Arent, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, burmistrz Sławomir Kowalewski i Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława. 
 
- Miałam bardzo dużo pracy, ale to świetna przygoda, zachęcam do uczestnictwa w takich przedsięwzięciach – mówi młoda mławianka.
 
Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności to inicjatywa edukacyjna konsorcjum tworzonego przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi z całego kraju. Jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Zakład Stosunków Międzynarodowych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
 
Uczestnicy Olimpiady – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczą o 36 indeksów na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Olimpiada jest wpisana na listę prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej olimpiad interdyscyplinarnych.
 
Julia nie może walczyć o indeks, ponieważ jest dopiero w pierwszej klasie, ale z niecierpliwością wyczekuje wyników. Te z pierwszego etapu miały być znane w piątek, 25 listopada, jednak nie zostały jeszcze ogłoszone. Trzymamy kciuki za Julię. 

 Autor: el
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~Julia Przybyszewska • data dodania: 2016-11-28
Jestem autorką powyższego filmu. Nie zgadzam się z powyższymi komentarzami. Moja praca była stworzona tylko i wyłącznie w celach konkursu, Państwa pomówienia są błędne. Dziękuje.

dodał: ~Laureat • data dodania: 2016-11-28
Same złośliwe komentarze a ja się cieszę, że chce się komuś poświęcać czas na upamiętnienie dziedzictwa kulturowego w Mławie. Życzę powodzenia!

dodał: ~Andrzej • data dodania: 2016-11-28
Rok w rok Bitwa pod Mławą, przecież można inaczej. Raz na 5 lat, ale miasto takie bogate, że władze nie liczą się z wydatkami. W końcu to mieszkańcy zapłacą ze swojej kieszeni za to widowisko

dodał: ~Pogromca Celebrytów • data dodania: 2016-11-28
Ot, cała kryptoreklama przedwyborcza burmistrza. Ktoś tu ma chęć na IV kadencję.

dodał: ~Z daleka • data dodania: 2016-11-28
Pan Nowakowski, czyżby szykował się na jakieś stanowisko u pana burmistrza?

wszystkich komentarzy: 5
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Pomiń pierwszy, drugi oraz trzeci znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon